RSS Facebook

Novinky 

[IMG]

Auta & architektura

07. 12. 2023 | Příznivci našeho webu, srdečně vás zveme na křest publikace Auta & Architektura. Motoristické stavby okresu Liberec a Jablonec nad Nisou. Křest knihy bude doplněn o tématickou přednášku, prodej samotné publikace a následnou autogramiádu.

[IMG]

Jablonecký fenomén

01. 09. 2023 | Patrně nejzajímavějším jabloneckým specifikem jsou exportní domy, určeny pro bydlení majitele firmy a zároveň sloužily jako reprezentativní prostor, vzorkovna, zasilatelství a k ubytování obchodních partnerů. V rámci dnešní aktualizace se podíváme na zoubek exportnímu domu firmy Sachse v Liberecké ulici od Emiliana Herbiga.

[IMG]

Držte si kloubouky, jedeme z kopce!

01. 08. 2023 | Dnešní aktualizace se týká jedné z nejvýraznějších osobností historismu v Jablonci nad Nisou, architekta a stavitele Franze Haslera a jeho zřejmě nejvýznamnější realizaci, pozoruhodné palladiánské vily Karla Krale :-)

[IMG]

Jakob Schmeissner

01. 07. 2023 | Začali nám prázdniny a tak jsme v rámci tipů na výlety po rozmanitém okrese Jablonec nad Nisou konečně doplnili jednu z realizací významného norimberského architekta Jakoba Schmeissnera, mj. autora pozoruhodného Liebiegova městečka, kterou postavil pro liberecké textilní magnáty, Liebiegy v Železném Brodu. Už teď Vám můžeme slíbit, že další autorovy stavby budou následovat :-)

[IMG]

Budova státních úřadů a její autor

01. 06. 2023 | Jako každé okresní město získal i Jablonec nezbytnou budovu státních úřadů. Zde nebylo využito nějakého staršího objektu, ale vznikla reprezentativní novostavba a to dokonce dříve, než v sousedním Liberci. Autorem projektu byl pražský architekt Antonín Pfeiffer.

[IMG]

První máj je lásky čas

01. 05. 2023 | a také čas pro novou plnotučnou aktualizaci, která se tentokrát věnuje evangelickému kostelu Dr. Farského.

[IMG]

Další výlet za hranice města

01. 04. 2023 | A tentokrát společně navštívíme secesní radnici v Tanvaldu :-)

[IMG]

Severočeský Bauhaus

01. 03. 2023 | V rámci pravidelné aktualizace se tentokráte podíváme opět do Železného Brodu, kde ve svahu nad zdejší sklářskou školou vznikla pozoruhodná funkcionalistická kolonie Spořilov, v níž bydleli i pedagogové zmíněné školy. Autorem urbanistického konceptu byl architekt, výtvarník a ředitel zdejší umělecké školy Alois Metelák, který si na tomto místě postavil rovněž vlastní dům.

<Stránka 1/6<