RSS Facebook

Karta stavby 

Sklárna Harrachov-Nový Svět

 
Nový Svět | Harrachov 95
Neuwelt
GPS: 50.7824708N, 15.4194897E
Autor:
Jan Gillar (1946)
Účel stavby:
Průmyslová stavba
Výstavba:
1712 - 1946
Sloh:
Pozdní funkcionalismus
Aktuální název:
Sklárna a minipivovar Novosad a syn Harrachov s.r.o.
Historický název:
Graf Harrach´sche Glasfabrik Neuwelt
O stavbě

Sklárna na Novém Světě v Harrachově je v provozu již od roku 1712, přičemž jejím zakladatelem a prvním ředitelem sklárny byl Elias Müller. Díky tomu patří k nejdéle fungujícím sklárnám v Čechám. Areál byl postupně rozšiřován a dostavován. Vedle huti pracovala rafinerie skla, využívající mimo jiné brusírny v těsné a vzdálenějším okolí až do roku 1943 vlastnil sklárnu hraběcí rod Harrachů. V letech 1827, 1862 a 1946 sklárna třikrát vyhořela, ale vždy byla velmi brzy obnovena. Po znárodnění v roce 1945 patřila státu, ale v roce 1993 sklárnu koupil JUDr. František Novosad z Nového Boru.

Na obnově sklárny se v roce 1946 podílel i významný avantgardní architekt Jan Gillar, který je autorem její dostavby. Ta si dle Jana Zikmunda zaslouží pozornost zejména kvůli zdařilému kontextuálnímu propojení nové hutní haly a administrativního křídla s partiemi, které požár přečkaly. Přístavba představuje prostou kubickou hmotu postavenou v duchu pozdního funkcionalismu, přičemž nejpoutavější prvek jinak střídmých fasád představují rozsáhlé prosklené plochy. Výrobní objekt tak představuje doposud jedinou známou stavbu architekta Gillara v jabloneckém okrese.

Kde stavbu najdete

Mapy.cz

Literatura a prameny

ZIKMUND, Jan. Hledání univerzality: kontexty průmyslové architektury v Československu 1945-1992. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury, 2020.
NTM Praha, Muzeum architektury a stavitelství, Archiv architektury, Fond Gillar, Sklárny Harrachov (1946-47), kt. 20031210/01.

Odkazy

www.sklarnaharrachov.cz

www.ceskatelevize.cz

Výskyty v jiných databázích

Česká televize:
www.ceskatelevize.cz

facebook:
www.facebook.com

Liberecký kraj:
www.liberecky-kraj.cz

Wikipedie:
cs.wikipedia.org

Český rozhlas:
radiozurnal.rozhlas.cz

Prázdné domy:
prazdnedomy.cz

Industriální topografie:
www.industrialnitopografie.cz

Národní památkový ústav:
www.pamatkovykatalog.cz

[IMG]

Celkový pohled na Gillarovu přístavbu

Fotoarchiv NPÚ, ÚOP v Liberci

[IMG]

Pohled na přístavbu

Fotoarchiv NPÚ, ÚOP v Liberci