RSS Facebook

Karta autora 

O autorovi

[IMG][IMG]

Lois Welzenbacher

 

1889 Mnichov (Německo)

1955 Absam (Rakousko)

O autorovi

Synrakouského  kameníka v letech 1910-11 studoval na Vysoké uměleckoprůmyslové škole v Mnichově a následně v letech 1912-14 na Technické univerzitě v Mnichově u Theodora Fischera a Friedricha Thiersche, nicméně studia nedokončil. Po první světové válce odešel do Innsbrucku, kde provozoval vlastní ateliér (1919-32) a zároveň krátce vyučoval na místní průmyslové škole. V roce 1930 přijal funkci městského stavebního rady v saském Plavně, nicméně žádný z jeho projektů nebyl realizován. Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci v Rakousku se v roce 1931 usadil v Mnichově, kde působil jako nezávislý architekt. Válečná léta částečně strávil v Halle an der Saale, kde pracoval jako designér letadel pro společnost Siebel Flugzeugwerke AG (1939-42). Po válce se vrací do Tyrolska, kde si opět zřídil vlastní praxi a do roku 1947 působil jako pedagog na Akademii výtvarného umění ve Vídni. Jako jediný rakouský architekt byl v roce 1932 pozván k účasti na výstavě Mezinárodní styl: Architektura od roku 1922 v Muzeum moderního umění v New Yorku, kde vystavoval společně s Jacobem Oudem, Otto Eislerem, Walterem Gropiem, Ludwigem Miesem van der Rohe, Le Corbusierem či Erichem Mendelsohnem. Lois Welzenbacher byl bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších rakouských architektů meziválečného období.Ve své tvorbě se snažil navazovat na lokální tradice a specifika, což je patrné již v případě jeho raných prací. Zprvu byl ovlivněn moderním neoklasicismem, ale poměrně záhy se dopracoval ke svébytnému pojetí funkcionalismu v duchu organické architektury, obdobně jako např. Hans Scharoun.

Stavby na jiných místech

Návrh na Německé divadlo v Olomouci (1925)
Obytný dům ve Feldkirche (1925-26)
Rosenbauerova vila v Pöstlingbergu u Lince (1929-30)
Návrh Kristova kostela pro Plavno (1930)
Buchroithnerova vila v Zell am See (1930)
Proxhaufova vila v Innsbrucku (1931)
Hotel Seeber v Tyrolsku (1931)
Heyrovského vila v Zell am See (1932)

Literatura a prameny

STRNAD, Jan, ed. Jablonecká radnice 1931-1933: příběh stavby architekta Karla Wintera. Jablonec nad Nisou: Město Jablonec nad Nisou - Městské informační centrum, 2008, s. 20-21
Arbeiten des Architekten Welzenbacher, München. Deutsche Bauzeitung: Illustrierte Wochenschrift für Baugestaltung, Bautechnik, Städtebau, Siedlung, Wettbewerbe, Bauwirtschaft, Baurecht.Berlin: Beelitz 1936, s. 868.
SWOZILEK, Helmut, ed. Lois Welzenbacher: Vorarlberger Landesmuseum, Bregenz, 6.7.-16.9.1990. Bregenz: Das Landesmuseum 1990.

Výskyty v jiných databázích

Wikipedie:
de.wikipedia.org

archINFORM:
eng.archinform.net

Ulrich Bücholdt:
www.kmkbuecholdt.de

Archiweb:
www.archiweb.cz

arch pavouk:
www.arch-pavouk.cz

Bildindex:
www.bildindex.de

EZYKLO/ENCYCLO:
www.enzyklo.de

AEIOU:
www.aeiou.at

Architektenlexikon Wien:
www.architektenlexikon.at

Deutsche Biographie:
www.deutsche-biographie.de

Europeana:
www.europeana.eu

Getty ULAN:
www.getty.edu

Urbipedia:
www.urbipedia.org

WorldCat:
www.kmkbuecholdt.de

Answers:
www.answers.com

do.co/mo.mo:
www.docomomo.de

Nextroom:
www.nextroom.at

Open Library:
openlibrary.org

MIMOA:
www.mimoa.eu

Stavby autora

[IMG]

1932 Urbanisticko-architektonická soutěž na přestavbu centra Jablonce nad Nisou